Deník sportovce

Venku je zima, silničáři zaspali a vánoční výzdoba se přejmenovala na valentinskou - tři neklamné známky lyžařské sezóny se dají vypozorovat i při nevalné snaze, a i mě přinutily vytáhnout do hor. S lyžemi, samozřejmě.

Našel jsem boty po bratrovi, bundu po otci a lyže ještě o něco starší, vlichotil se do přízně kamarádky s chalupou a vyrazil. První setkání se sněhem nebylo z nejšťastnějších, neboť jsem odhazoval závěje na parkovišti, ale již druhá činnost spojená s lyžováním mě těšila mnohem víc, navíc pivo bylo levné.

Druhý den jsem byl přinucen vstát a dojít na sjezdovku ještě skoro v noci, ráno prý nikdo nejezdí. Chápu. Již po cestě se na mě lidé dívali dost nevěřícně, navíc všichni kamarádi mi utekli daleko dopředu. Vypadal jsem jako osamělý horal z dob zlaté horečky na pokraji sil. Prodavačka lístků na vlek si mě spletla s bezdomovcem hledajícím lékařskou pomoc a teprve když jsem přísahal, že to, na čem stojím, jsou opravdu lyže, prodala mi se sykotem lístek.

Vím, na co čekáte, ale z vleku jsem nespadl. Při samotném sjezdu jsem konečně zažil příjemný pocit ze sportu, i když jsem moc nezatáčel. Stejně nebylo kam, nechápu, proč děti pouštějí na hory. Pravda, do fronty jsem se možná zařadil trochu tvrdě, ale tolik nadávek od vstávajících lidí jsem si snad nezasloužil. Na vrcholu mě zastavil kamarád a řekl, že lyžuju sice rychle, ale špatně. Poté mi vysvětlil, že se mám předklánět a ne zaklánět. Dobrá. Vyrazil jsem a skutečně, bylo to lepší, až do pádu. Poté jsem se dozvěděl, že v takovém sněhu se musím zaklánět, a že je to jasné. Aha.

Druhá lekce - kolena tlačit k sobě. Učinil jsem žádané a spadl, neboť jsem se převážil na stranu. Poradili mi, že mám dát vnější nohu víc do strany. Zeptal jsem se, která že je vnější noha, a dostal dost nesrozumitelnou odpověď. Začala mě bolet hlava. Musím být pružný, ale ne ochablý, lyžovat lehce, ale silou, pokrčit kolena, ale nesedět v tom. V čem nemám sedět se už asi nedozvím, odjel jsem totiž celkem narychlo.

Teď sháním kamarádku s tenisovým hřištěm a přemýšlím, jestli by dědečkova raketa nepotřebovala nový výplet.

home back