Sladký život

Rozhodnutí, že půjdeme na La dolce vita, vzniklo jaksi mimochodem - prostě nás napadlo, že když dávají klasický film, který nikdo z nás neviděl, půjdeme se podívat. Začít měl v jedenáct, trošku se to opozdilo, ale konec konců, u 178minutového filmu to nehraje zas až takovou roli.

Začátek byl zajímavý, socha Ježíše převážena vrtulníkem a vrhající stín na letní Řím. Bohužel, film se vyvíjel úplně jiným směrem, příhody z baru, pak jízda autem někam, rozhovor o ničem, nějaké dvě děti vidí panenku Marii, prší, zase jízda autem, pak zase bar a tak dále. Asi hodinu po začátku představení nějaký inteligent okřikl kamaráda, ať je ticho a že může jít pryč, když se mu to nelíbí. Kamarád poslechl.

Po chvíli přijel otec hlavního hrdiny (hlavní "hrdina" se dal poznat snadno, byl na plátně prakticky pořád), pití v baru, jízda autem, další bar, další auta, odjezd otce, to vše s krásnými záběry a dovedně zachycenou hrou stínů (na černobílém filmu obzvláště působivou), zároveň s udivující absencí děje. Skutečně, ačkoliv se pořád něco měnilo, vyvíjelo a zamotávalo, nezaznamenal jsem nic, čemu by se dalo říkat děj. Asi jsem mrknul.

Mimochodem, některé zdroje uvádějí, že film trvá jen 166 minut. Dle mého subjektivního pocitu je ovšem jakýkoliv odhad, který udává počet hodin pouze jednociferným číslem, podhodnocený. Einstein měl pravdu, čas je relativní.

Asi po dvou hodinách byl pocit psychického utrpení doplněn pocitem utrpení fyzického, musel jsem na záchod. Cestou jsem míjel lidi sedící a ležící na schodech, někteří z nich dokonce nespali! Při návratu do sálu jsem udělal zásadní chybu - hlídač se mě zeptal, jestli jsem náhodou nepřišel na film až teď a sdělil mi, že mě nepustí. Pominul jsem absurditu jeho představy, že by snad někdo chtěl jít v jednu v noci na poslední hodinu Sladkého života, a oznámil mu, že jsem tam byl, načež jsem kolem něj prošel. Chyba - mohl jsem tu hodinu strávit lépe (třeba pozorováním podlahy) a přitom mít výmluvu pro svoji absenci. Škoda.

Děj dále pokračoval ve stejném duchu, totiž nebyl. Pak náhle přišlo něco, co by se dalo nazvat dějovým zvratem, kdyby bylo co zvracet. Přítel hlavního hrdiny zabil své děti a pak i sebe. Bohužel, tato epizoda se nijak nepromítla do zbytku filmu, neboť se dále hýří a pije, i když - uznávám - hlavní "hrdina" má od této chvíle až do konce filmu tmavě nalíčené oči, je asi unaven. Já ostatně také.

Vyčkali jsme konce titulků, kvůli chabé (a liché) naději, že po nich přijde pochopení, pointa, cokoliv. Podívali jsme se na sebe, zšedlí a vyčerpaní, neschopni slova - přesto jsme si vše řekli jediným kývnutím: Dokázali jsme to! Vydrželi jsme až do konce, přes všechnu prázdnotu, přes všechno utrpení, přes ospalost, hlad i žízeň, vydrželi!

Po cestě zpět jsem myslel na vogonskou poezii.

home back